lovakandponik2
lovakandponik2
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Thanks
 
Fajták
 
Betegségek
 
Munka
 
Óra és Naptár

 
Lovaglási stílusok/lépések
 
Pony Club
 
Tenyésztés
 
Suttogó cikkek
 
Jármódok
 
A ló lelke ... vagyis a PATA
 
Lovasiskola!
 
Szállítás
 
A lovak viselkedése
 
60 millió év alatt
 
Ló és ember
 
Egérkövető
 
Lovasművészet
 
E havi szavazásunk
Drága sportnak tartod te a lovaglást???

Igen, mindenképp ezért nem is lovagolok
igen
megfizethető
inkább az időhiány ami akadályoz
egyáltalán nem találom drágának
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Az oldaladra
 
Nyihogó

Style Preview

 
Menü1
Tartalom
 
Munka a körkarámban 6

Tanítsuk meg az idősebb lónak, hogy hagyja magát vezetni

Néha találkozhatunk olyan idősebb lóval, aminek már van tapasztalata emberekkel, és hiányzik az alapnevelése, valamint a kötőfékes és vezetési tanulmányai. Ilyen lónál a Lovasélet szeptemberi és októberi számában leírtakat kell végig csinálni, majd a kötőféket feltenni.

Ha nem tetszik neki, hogy fel akarjuk tenni a kötőféket, akkor ez egyelőre nem gond. Dolgozzunk tovább a körkarámban azon, hogy jobbra és balra forgassuk, és felszólítsuk, hogy felénk forduljon ahelyett, hogy a fejével a karám szélén "lógna". Egy idő után a ló meg fogja unni ezt, és azt gondolja magában: "Istenem, bárcsak hagyná már, hogy megálljak, és tenné már rám a kötőféket."

Ha az idősebb ló már elfogadja a kötőféket, akkor úgy folytatjuk, mint a csikóknál. Oldalra állunk, lassan húzást építünk fel a kötéllel, és azonnal lazára engedjük, ha a ló először a fejével, később az egész testével követ minket. Gyakran fog az idősebb ló ellenkezni, amikor előre kellene lépnie, és ellen fog húzni, ha húzást érez a kötőféken. Ennek a reakciónak az erőssége attól függ, hogy mennyire érzi magát a ló "csapdában". Persze nem akarunk kötélhúzási versenyt rendezni vele. Ez nagy hiba lenne, hiszen egy kötélhúzási harc csak azt érné el a lónál, hogy ellenkezzen, és rohanva hátrahúzzon, ha megkötve érzi magát.

Emlékeznünk kell rá folyamatosan, hogy a gyakorlatok, amiket csinálunk, mind-mind építőkocka. Minden építőkocka fontos, és alapul szolgál a következőnek. Ha véletlenül megmutattuk a lónak a kiképzés valamelyik fokán, hogy elrohanhat, akkor a későbbi tréning során is elő fog jönni ez a hiba. Gyakran a problémák gyökerei a rossz alapozásban vannak.

Mindig, ha egy ló hátrahúz vagy megmerevedik, el kell téríteni azonnal, azzal, hogy - valahogy - rávesszük, hogy mozogjon. Ezután figyeljünk arra, hogy a kellő irányba mozogjon. Miközben megkapjuk a mozgást, figyeljünk rá, hogy a ló ne forduljon ellenünk.

Ha a ló húzódozik attól, hogy előremenjen, vegyük kiskörre.

Mint ahogy az emberek sem, a lovak sem reagálnak egyformán. Vannak olyan lovak, amik a kötélen azonnal elszaladnak, ha lehet, és így könnyű a kötél húzását felépíteni náluk, vannak olyan lovak is, amik nem hajlandóak egy lépést sem előre megtenni.

Az alapozó körkarámos tréning megtanítja a lónak, hogy forduljon, és a trénerre nézzen. Ha ezt már megtanulta, egy idősebb lónál lehet, hogy nehezebb lesz elég távolra elküldeni elég ideig ahhoz, hogy megtanulja a nyakát hajlítani, és a kötél húzására engedni. Próbáljuk meg minden eszközzel a lovat elhajtani magunktól - hangos zajokkal, a futószárazó ostorral, lasszóval, vagy ami éppen az eszünkbe jut. Ha a ló eltávolodik, fejtsünk ki enyhe húzást a kötéllel. Ha a ló ezt megérzi, előfordul, hogy néhányat bakol. Ha ez történik, akkor valószínűleg pár bakolás után meg fog állni, felénk fog fordulni, és ránk fog nézni. Miért teszi ezt? Mert már megtanulta, hogy békén fogom hagyni, ha ezt teszi. Ha ebben a szakaszban nem tudjuk rávenni a lovat, hogy mozduljon, és megfeszülve állva marad, akkor a következő alkalommal sokkal nagyobb problémánk lesz. Anélkül mozgassuk meg a lovat, hogy a kötélen húznánk közben. Ne felejtsük el: csak mozgásban tudjuk rávenni, hogy reagáljon a kéréseinkre.

Ha a ló nem akar mozdulni a kötéllel, akkor távolítsuk el azt, és térjünk vissza a tréning előbbi szakaszára, amikor mozgattuk, fordítottuk, és elküldtük jelre. Ebben az esetben a következőképpen kell eljárni:

1. Térjünk vissza a tréning azon részére, ahol "jó válaszokat" kapunk a lótól. Ebben az esetben ez azt jelenti, hogy a lovat kötőfék nélkül rá tudjuk venni, hogy a felszólításunkra mozogjon.

2. Kapjuk meg a "jó reakciót" újra és újra.

3. Ezekre a reakciókra tudunk építeni a későbbiekben. Ebben az esetben ez azt jelenti, hogy a lovat kötőfékkel és kötéllel is rá tudjuk venni, hogy mozogjon el tőlünk. Ha ezt elértük, akkor a következő lépést is megpróbálhatjuk. Ez az lesz, hogy a lovat a kötél végéig el tudjuk küldeni, és ott meg tudjuk állítani. Ezen a ponton kis húzást fejtünk ki a kötélre, hogy a ló a nyakát meghajlítsa felénk.

Gyorsabb, jobb reakciót érhetünk el a lónál, ha egy gyorsabb jármódban tudjuk elküldeni magunktól. Ha ekkor túl erősen húzna, térjünk vissza egy lassabb jármódra.

Ezután azt kérjük a lótól, hogy előttünk menjen a körön. A ló valószínűleg a húzás ellen fog dolgozni, és megpróbál minket elhúzni. Miközben így körberohan, megfigyelhetjük, hogy végül felénk hajlítja a nyakát, és abbahagyja a fejével való csapkodást is. A húzás a kötélen is kisebb lesz, ha felénk hajlítja a nyakát. A gyakorlat ismételgetése után a ló el fog lazulni, meg fogja szokni a kötél húzását, és enged neki.

A vezetés tehát csak azt jelenti, hogy a ló a kötőfék nyomására enged. Minden gyakorlatunkat úgy kell felépítenünk, hogy a ló meghajlítsa a nyakát, és engedjen a nyomásnak.

Haladó gyakorlat lesz, amikor a kötelet átvezetjük a ló nyaka felett. Amikor húzzuk a kötelet, aló enged a nyomásnak, és követi a húzás irányát a fejével és testével (elfordul tőlünk). Ez nehéz lesz a lónak, hiszen megszokta, hogy a nyomásra felénk forduljon.

Kezdjük el először arra az oldalra húzni, amerre a kötél vezet, aztán menjünk a másik oldalra a ló mögött, és húzzuk tovább arra. Ha a ló jól csinálja, akkor már nem kell közben oldalt váltanunk, hogy vezessük vele a lovat, hogy kövesse.

Ha ezeket a gyakorlatokat végig csináljuk, akkor a ló hagyni fogja magát minden gond nélkül vezetni. Minél többször gyakoroljuk ezeket a feladatokat, annál jobb lesz az eredmény.

Visszahúzás - ha nem hagyja magát kikötni

A legtöbben közülünk már találkoztak olyan lóval, ami a kikötőszár ellen harcolt, és hátrafelé húzott. Olyan lovakat is, amik éveken át így viselkedtek, meg lehet tanítani, hogy hagyják magukat kikötni, és nyugodtan álljanak. A leckét ehhez úgy kell felépíteni, hogy a ló megértse, és senki - se állat, se ember - ne sérüljön.

Meg kell határoznunk, hogy mi a probléma oka. Ez segít, amikor a lóval meg akarjuk értetni, hogy nem szeretjük, ha az oszlopot, fát, vagy akár minket "gyökerestül tép ki".

Ha egy ló a kikötőszár ellen húz, akkor a nyomás, illetve húzás ellen harcol, amit a kötőfék által érez. Nincs különbség, hogy mi húzzuk a lovat előre, vagy ő húzza magát hátra. A ló számára mindkettő egyforma érzés.

A célunk az, hogy rávegyük a lovat, hogy megkötve nyugodtan álljon. Nem jó, ha az ellenkező lovat egyszerűen egy elég erős oszlophoz kötjük ki, amit nem tud elhúzni, mert így a tanítási leckét a végénél kezdjük. Ha mégis ezt tesszük, akkor csak azt érjük el, hogy egyre erősebb kötőféket, kötelet kell beszereznünk, és egyre erősebb oszlopokat kell keresnünk, és csak nőni fog a ló ellenkezése. Ehelyett meg kell értetnünk a lóval, hogy nem kell ellenkeznie, ha nyomást érez a tarkóján a kötőfék által. Meg kell tanulnia, hogy engedjen ennek a nyomásnak.

Mielőtt ezt a leckét elkezdenénk tanítani, már az összes vezetési gyakorlaton túl kell esnünk, ami idősebb lovakhoz van. Akkor is, ha már jól vezethető, de nem hagyja magát kikötni, menjünk át újra a vezetési alapgyakorlatokon. Koncentráljunk az első körkarámos leckére. Ezután, ha kötőféket és vezetőszárat használunk, vegyük újra azt a gyakorlatot, ahol elküldjük a lovat, majd felénk fordítjuk.

Végül hajtsuk a lovat úgy, hogy mögötte megyünk, onnan irányítjuk, és fordítsuk úgy, hogy a kötelet a háta fölött húzzuk. Mindegyik gyakorlatnál meg kell várnia a lónak a jelet, hogy mikor forduljon meg, vagy mikor forduljon felénk, és nézzen ránk. Figyeljünk arra, hogy először a nyakát hajtsa meg a kívánt irányba, mielőtt a lábait mozgatná, és felénk fordulna. Miközben ezeket a gyakorlatokat csináljuk, olyanok vagyunk, mint egy mozgó oszlop, amihez a ló ki van kötve. A következő lépés, hogy fokozzuk egy kicsit a tempót, mielőtt a lovat felénk fordítanánk. Egy enyhe húzásnak is elégnek kell lennie végül, hogy a ló ügetésben meghajlítsa a nyakát és elengedett legyen, amikor a fordulatot végrehajtja.

Amikor elkezdjük húzni a kötelet, tegyük ezt a ló háta mögött, hogy a nyomás hátulról jöjjön, és a ló erősebben érezze. Ez segít abban, hogy a lovat a gyorsabb és hirtelenebb megállásra tanítsuk. Ez a hirtelen megállás elő fogja készíteni a lovat arra az érzésre, amit akkor érez, hakikötve ránt egyet az oszlopon.

Miközben a ló kivitelezi a fordulatot, a fejét a húzás irányába fordítja, amivel jelzi, hogy kész fordulni. Ez jó, mert azt is mutatja, hogy kész a megállásra. Később, amikor kikötjük, akkor is azt akarjuk, hogy abbahagyja a mozgást és megálljon.

A következő gyakorlathoz ismét a ló hátán vezessük át a kötelet, hogy húzásnál elforduljon tőlünk, mint a vezetési leckénél. Kérjük a lótól ugyanezt a gyakorlatot, csak most nagyobb sebességgel. Ha a ló megáll, de nem hajlítja a nyakát a húzás irányába, és nem fordul, akkor fent kell tartanunk a húzást addig, míg enged és fordul. Ne féljünk attól, hogy van-e a húzáshoz elég erőnk. Egy 5 kilós húzás ugyanannyira hat, mint egy 100 kilós, csak lassabban. Egyszerűen nem szabad feladni. Egy ló, amelyik hátrafelé rángat, az ideges. Ez azt jelenti, hogy "áram alatt" van, és feszült. Ezért építjük fel ezt a gyakorlatot tudatosan úgy, hogy amikor enged, ellazulhasson, ekkor abbahagyja a húzást, és végül abbahagyja a mozgást is. A gyakorlat során a ló végül is a megállásra gondol, mi pedig arra, hogy mozgassuk. Ha végül a kikötőoszlophoz megyünk, a ló még mindig a megállásra fog gondolni - és pont ezt akartuk elérni.

Ha a ló már a legkisebb húzásra is nyakból enged, akkor mehetünk a karámhoz. A karámnál azt fogjuk szimulálni, hogy a ló ki van kötve. Ehhez a kötelet átvezetjük az oszlop mögött úgy, ahogy a 2. képen is szerepel. Ne kössük még ki a kötelet az oszlophoz, és ne is hurkoljuk úgy körbe, hogy megfeszülve maradhasson. Fontos, hogy szabadon csúszhasson.

Nem kell, hogy valami nagyon stabil oszlop legyen - csak az fontos, hogy a ló ne sérülhessenmeg, ha nekiugrana, nekimenne. Semmiképpen se csináljuk ezt a gyakorlatot szögesdrótnál, vagy bármilyen más drótos kerítésnél.

Eleinte hagyjuk a kötelet olyan lazára, hogy a ló 3-5 méteren szabadom mozoghasson az oszlop előtt. Ezután vegyük rá, hogy mozogjon. Ha ezt teszi, akkor egy kevés húzással vegyük rá, hogy odaforduljon a kerítéshez és ránézzen. Ha a ló nem fordul, hanem hátrafelé rángat, akkor engedjük el a kötelet, és térjünk vissza a megkötöttség gyakorlathoz oszlop nélkül. Ha ez már jól sikerül, akkor ismét megpróbálhatjuk a kerítésnél.

Ha a ló a kerítés mellé befordul, akkor menjünk át a ló másik oldalára, közben a kötelet lengessük a teste és a feje felett át úgy, hogy a másik oldalról ismét húzhassuk. Ha a ló a kötélbe akadna vagy félne, akkor engedjük el a kötelet, és kezdjük elölről. Ha a ló elkezdene hátrafelé húzni, akkor engedjük el a kötél végét, menjünk a lóhoz, és fogjuk meg a kötelet az oszlop másik oldalánál, amikor átcsúszik. Tartsuk a kezünket legalább másfél méterre a kerítéstől, miközben a kötelet tartjuk. Így el lehet kerülni a sérüléseket.

Vegyük rá újra a lovat, hogy a kerítésnél/karámnál újra ide-oda mozogjon. Gondoljunk közben arra, hogy azt szeretnénk, ha a ló elmenne a kötél végéig, ott egy enyhe nyomásra/húzásra megfordulna és megállna. Ha végrehajtjuk a gyakorlatot, akkor ismét mozgassuk a lovat, majd hajtsuk végre a másik oldalról, majd megint erről. Ha már jobban megy a gyakorlat, és a kötél húzására gyorsabban reagál, akkor rövidítsünk a kötélen, és vegyük rá a lovat, hogy a kerítéshez közelebb hajtsa végre. Ismételgessük ezt a gyakorlatot, és ha a ló kész egy-egy lépést előre, az oszlop felé is engedni, akkor rövidítsünk a kötélen mindig egy kicsit addig, mégel nem érjük, hogy a ló az oszlop közelébe nem kerül. Csak ha már az oszlopnál is nyugodtan és ellazultan tud állni, akkor kössük ki.

Csináljuk meg többször ezt a gyakorlatot így, és észre fogjuk venni, hogy mekkora különbség lesz a lovunk viselkedésében kikötés, vagy vezetés közben.

 
Ne lopj
 
Hírek a lovasvilágból!!!
 
Tudnivalók a lovakról!!!!
 
Híres lovak!!!
 
Ugratás
 
G-mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
A hét képe
 
Üzenőfal


Sziasztok!

Tudjuk sokat kellet várni a frissitésekre de most új erővel bele vágunk az oldal szerkesztésébe ez garantálom:P

új cuccok:

-új desing

-új cikkek

Hírek:Amint már a főoldalon is hirdettem hogy szoritsatok ha iker csikók lesznek ne legyen semmi gond az ellésnél!Csillag hamarosan meg fog elleni valószinű ebben a hónapban természetesen tájékoztatlak titeket majd!:P

Eszter téged kérlek hogy HÚZZ EL INNEN!KÖSZY!

By:Dóry&Zsófi

http://www.keptarhely.cjb.hu/upload/users/dori/1143972540.gif

 

 
Játékok
 
számláLÓ
Indulás: 2006-11-01
 
Lovas íjászat
 
Fajták!(katt a képre)
http://www.keptarhely.cjb.hu/upload/users/dori/kell002.gif
 
Lovas
 
Kérdések és Válaszok
 
Nyalánkságok receptjei (lovaknak)
 
Tartás, ápolás
 
A legelő
 
Western
 
Lókínzás és egyéb
 
A ló az ember része
 
Nyihogó
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Póni fajták
 
Ikonjaink

http://www.keptarhely.cjb.hu/upload/users/dori/jja.gifhttp://www.keptarhely.cjb.hu/upload/users/dori/lobalra.jpgDonkey2

Másik oldalunk ikonjai:

CollieCollie1OneEyeSpot

Ikoncserék:

 
Érdekességek
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre